Ekonomi

ABD’de perakende satışlar Mayıs’ta arttı

ABD’de perakende satışlar Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,3 artarak düşüş beklentilerine karşı yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayı perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre, perakende satışlar Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak 686,6 milyar dolara ulaştı. Piyasa beklentisi bu dönemde perakende satışların aylık bazda yüzde 0,1 gerilemesi yönündeydi. Nisan ayında da perakende satışlar yüzde 0,4 arttı.

Ülkede perakende satışlar Mayıs ayında yıllık yüzde 1,6 arttı. Beklenti, söz konusu dönemde perakende satışların yıllık bazda yüzde 2,2 artması yönündeydi. Nisan ayında perakende satışlar yıllık bazda yüzde 1,2 arttı.

Geçen ay perakende satışlardaki artışta; Yapı malzemeleri ve bahçe ekipmanlarının satıldığı, motorlu taşıt ve modüllerin satıldığı mağazalarda satışların artması ön plana çıktı.

Söz konusu dönemde yiyecek-içecek hizmeti verilen yerlerde, genel eşya mağazaları, mobilya mağazaları, yiyecek-içecek ürünlerinin satıldığı mağazalarda, spor Ekipman, hobi ürünleri, kitapçılar ve elektronik mağazalarındaki satışlar da arttı. Bu dönemde akaryakıt istasyonlarındaki satışlarda düşüş kaydedildi.

Analistler, verilerin tüketici harcamalarının yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarına rağmen dirençli kaldığını gösterdiğini kaydetti.

haberhayrabolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu