Haber

ABD’den Türk şirketlere yaptırım kararı

ABD, Ukrayna savaşında Rusya’yı desteklemekle suçladığı beş Türk şirketi ve bir Türk vatandaşına yaptırım uygulama kararı aldı. Listede Margiana İnşaat Dış Ticaret, Demirci Bilişim Ticaret Sanayi, Denkar Gemi İnşaat, CTL Limited ile tersane acenteliği ID Ship Agency ve sahibi İlker Doğruyol yer alıyor.

Türk denizcilik ve ticaret şirketleri, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait gemileri onarmak ve “çift kullanımlı malların” transferine yardımcı olmakla suçlanıyor.

“TÜRKİYE İLE ENDİŞELERİMİZİ PAYLAŞTIK”

Üst düzey bir ABD yetkilisi şunları söyledi: “Geçtiğimiz 18 ay boyunca endişelerimizi Türk hükümeti ve özel sektörle paylaştık.”söz konusu.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye merkezli şirketlerin “savaşını sürdürmek için umutsuzca ihtiyaç duyduğu çift kullanımlı ürünler.” İthalat konusunda güvendiği işletmeler arasında yer aldığını kaydetti. Firmalardan Rusya’ya sensör ve ölçüm cihazlarının gönderildiği belirtildi.

“YAPTIMLAR İSVEÇ KARARINI ETKİLEMEZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller şunları söyledi: “Türk şirketlerine yönelik yaptırımların İsveç’in NATO üyelik sürecini etkileyeceğinden endişelenmiyor musunuz?” Soruyu yanıtladı. Miller, “Hayır, herhangi bir etkisinin olacağını düşünmüyoruz.”o cevapladı.

Miller, Türk şirketlerine yönelik yaptırımların İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgisi olmadığını belirterek, “Biz onlarla (Türkiye) temas halindeyiz ve İsveç’in NATO üyeliğinin çok önemli olduğunu belirtiyoruz ve bunun bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği güvencelere inanıyoruz.”Bu kelimeyi kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu