Haber

Afganistan’da düşen Rus uçağıyla ilgili Taliban yönetiminden ilk resmi açıklama

Afganistan geçici hükümetinin Sözcüsü Zabihullah Mücahid, X sosyal medya platformundaki hesabından kazaya ilişkin açıklama yaptı.

Afgan Hava Kuvvetlerinin bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği bilgisini paylaşan Mucahid, detaylı bir açıklamanın en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Afganistan Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanlığı, uçağın güzergahında Afgan havalimanının bulunmadığını, teknik arıza nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirdi.

Uçağın Rusya’ya ait olduğu belirtildi

Afgan yetkililerden kazaya ilişkin yapılan ilk açıklamada uçağın Hindistan’a gidecek yolcu uçağı olduğu belirtildi.

Badakhshan Eyaleti Kültür ve Enformasyon Müdürü Zabihullah Amiri, yaptığı açıklamada, Hindistan’a ait bir yolcu uçağının Kuran-Munjan ve Zibak ilçeleri arasında yer alan Tohaka Dağları’na düştüğünü duyurdu.

Ancak Hindistan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), düşen uçağın Hindistan’a ait olmadığını bildirdi.

Daha sonra Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), içinde 6 kişi bulunan özel jetin Rusya’ya kayıtlı olduğunu duyurdu.

Rosaviatsiya, dün gece Tacikistan’ın ucuna yakın Afganistan havalimanındayken temasın kesildiği Rusya Federasyonu sivil uçak devlet siciline kayıtlı Falcon 10 model uçağın radar ekranlarından kaybolduğunu duyurdu.

Açıklamada, uçağın Gaya (Hindistan) – Taşkent (Özbekistan) – Zhukovskiy (Rusya) güzergahında charter sağlık hizmeti uçuşu olduğu ve özel jetin ilk kalkış noktasının Tayland’ın Utapao Havalimanı olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu