Haber

Avustralya, iklim değişikliğinden etkilenen Tuvalu vatandaşlarına yerleşim fırsatı sunuyor

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen ülkelerden biri olan Tuvalu vatandaşlarının Avustralya’ya yerleşmesine izin veren anlaşmayı duyurdu.

ABC News’in haberine göre Tuvalu hükümetiyle imzalanan anlaşma, her yıl 280 Tuvalu vatandaşının Avustralya’da yaşamasına, çalışmasına ve eğitim görmesine olanak tanıyacak.

Anlaşmayla Avustralya, 11 bin nüfuslu Tuvalu ülkesinin diğer ülkelerle yaptığı güvenlik düzenlemelerinde de veto yetkisine sahip olacak.

Başbakan Albanese ve Tuvalulu mevkidaşı Kausea Natano, imzalanan anlaşmayı Cook Adaları ev sahipliğinde Pasifik Adaları Forumu’nda (PIF) düzenlenen ortak basın toplantısında duyurdu.

Albanese, deniz seviyesine yakın adalardan oluşan Tuvalu’nun iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldığını hatırlattı.

Tuvalu’nun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Albanese, “Gelişmiş ülkelerin yardım etme sorumluluğu olduğuna inanıyorum ve biz de tam olarak bunu yapıyoruz.” söz konusu.

Tuvalu Başbakanı Natano anlaşmayı “umut ışığı” olarak nitelendirdi.

Natano, anlaşmanın bölgesel istikrar, sürdürülebilirlik ve refahın sağlanması yönünde “büyük bir adım” olduğunu da kaydetti.

Böylece Avustralya, Tuvalu hükümetiyle imzalanan anlaşmayla iklim değişikliğinin oluşturduğu tehdit nedeniyle ilk kez yabancı vatandaşların ikamet etmesine izin verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu