Haber

Bolu Dağı Tüneli’nde “kar kaplanları” kış mesaisine hazır

İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli bölümünde görevli karayolları ekipleri, ağır kış koşulları için gerekli önlemleri aldı.

Karayolunun Kaynaşlı-Abant gişeleri arasındaki 23 kilometrelik kesiminde kış hazırlıkları kapsamında “kar kaplanları” olarak bilinen ekipler, güvenlik kameralı araçların bakım ve onarımlarını tamamladı.

Bolu Dağı geçidinde aydınlatma ve sis uyarı sistemlerini kontrol eden gruplar, karla mücadelede kullanılmak üzere yaklaşık 5 bin ton tuzu depoladı.

Bölgede 11 adet kar aracı, 1 adet solüsyon serpme makinesi, 2 adet yükleyici, 2 adet kar temizleme makinesi, 1 adet kurtarıcı, 1 adet alıcı, 1 adet vinç, 2 adet kamyonet ve 2 adet tır hazır tutulmaktadır.

Zorlu kış koşullarına karşı hazırlıkların tamamlandığı güzergahta, olası kar yağışında trafik akışının aksamaması için 160 Karayolları çalışanı 7 gün 24 saat görev başında olacak.

Karayolları Kontrol Merkezi’ndeki 92 kamera sayesinde bölge 24 saat izleniyor ve aksilikler telsizle anında ekiplere bildiriliyor.

İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı olan Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli bölümünde nöbet tutan ekipler, ulaşımda sorun yaşamamak için mücadele ediyor.

Öte yandan, yoğun kar yağışı nedeniyle Anadolu Otoyolu Ankara istikametinin ulaşıma kapanması durumunda Kaynaşlı gişelerinden D-100 karayoluna, Abant gişelerinden ise trafiğin D-100 otoyoluna aktarılması için gerekli tedbirler alındı. İstanbul istikametinin ulaşıma kapatılması durumunda D-100 karayolu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu