Ekonomi

BOTAŞ’tan doğalgazda indirim

Boru Hatları ve Petrol Taşımacılık A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü’nce 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere, büyük sanayi kuruluşlarının kullandığı doğalgazın toptan satış fiyatı yüzde 20,01, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatı yüzde 16,67. indirim duyurdu.

BOTAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, “Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları, piyasa koşulları, ülkenin ekonomik kuralları, piyasa fiyat istikrarı, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu kararları dikkate alınarak mümkün olan en düşük seviyede tutulmaktadır. tarife ve bir maliyet unsuru olan satın alma-işletme maliyetlerindeki değişiklik ile ilgili makul bir seviyede belirlenerek tüketicilere sunulmaktadır. Elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatına 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 16,67 indirim yapıldı” dedi.

Ekim 2022’ye göre “Sanayide kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatı 1 Nisan 2023 prestijiyle yüzde 52,43 azalarak yüzde 63,63’e, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında ise yüzde 51,52 düşürüldü. Hanehalkı Enerji Fiyat Endeksi (HEPI) fiyatlarına göre Avrupa ülkeleri ortasındaki en düşük doğal gaz fiyatı Ukrayna ve Macaristan’dan sonra ülkemizde uygulanmaktadır.(EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu