Haber

CHP ve İYİ Parti başörtüsü düzenlemesine destek vermeyecek

CHP ve UYGUN Partisi başörtüsü yönetmeliğine takviye yapmayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve UYGUN Parti Küme Başkan Yardımcısı Erhan Usta, AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu başörtüsü düzenlemesine ilişkin anayasa değişikliği teklifine destek vermeyeceklerini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM’de partisinin Anayasa Komisyonu üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Tezcan, TBMM’ye başörtüsü konusunda sundukları yasa tasarısını hatırlatarak, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu siyasi istismar konusuna çevirme hevesiyle hazırladığı anayasa değişikliği teklifi dün komisyonda görüşüldü. .Orada net bir şekilde tavrımızı ifade ettik.AK Parti ve MHP’den kurul üyeleri bu teklife ‘hayır’ dediler.Bütün analarımıza, bacılarımıza şikayet ediyorum, bulunamayan bir uzlaşma fırsatı doğdu.Bu tarihi fırsat heba edildi. Cumhur İttifakı’nın siyasi hırsı üzerine “Biz bu sorunu çözmek istedik. Teklifimizi kabul etmeyerek bu sorunu istismar etmeye kararlı olduklarını gösterdiler” dedi.

CHP’nin anayasa değişikliği konusundaki tutumunu anlatan Tezcan, “Getirdiğimiz önergeyi kabul etmeseler de, komisyona getirdiğimiz önergeleri reddetseler de tüm vatandaşlarımıza sesleniyoruz, teminatınız. 14 Mayıs’ta iktidara geleceğiz. Sizin haklarınızın ve başörtünün teminatı olacağız. Bundan sonra Genel Kurul’a gönderseler de bu teklife hiçbir dayanak vermeyeceğiz” dedi. İYİ PARTİ’NİN USTASI: BU DEĞİŞİKLİK OLMAZ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da konuyla ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi. İktidarın dün Anayasa Komisyonu’ndaki başörtüsü teklifini reddettiğini hatırlatan Usta, “AK Parti ve MHP bu önergeyi reddederek sorunu ‘gol geçiş’ sorununa çevirmek istiyor. Bunu ana gündem maddesi yapmak istiyorlar. Tarih bu durumda ‘Cumhur İttifakını asla affetmeyecektir çünkü Genel Kurul’da 500’ü aşkın kabul oyu ile kabul edilmesi mümkün olan başörtüsü özgürlüğü maalesef bu tavırla mümkün olmayacaktır. UYGUN Partisi ve CHP’nin desteklemediği, HDP’nin de zaten destekleyeceği için ‘Millet İttifakı’nın’ kurulduğunu belirterek, “Bu süreçte HDP ile bu konuda doğrudan veya dolaylı herhangi bir temasımız olmadı. HDP oy kullanmazsa Genel Kurul’da esasen 360’ın altına düşecek ve bu değişiklik gerçekleşmeyecek. Meğer bu değişikliği daha mükemmel bir şekilde geçirme imkanımız varmış.” “AK Parti bu sorunun analizinden korkuyordu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu