Ekonomi

Ekonomi lobileri bu iddiayla sarsıldı: Merkez Bankası Başkanı Erkan, Gizem Uzuner’i görevden aldı

28 Mayıs seçimlerinden sonra ekonomiİçişleri Bakanı’na Mehmet Şimşek atanırken, Merkez Bankası Başkanlığı’na ABD’de “Muhteşem Türk Kızı” lakaplı 44 yaşındaki Hafize Gaye Erkan getirildi.

TAKIMDA İLK DEĞİŞİKLİĞİ YAPARDI

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanlığı’na resmen atanan ve görevi devir teslim töreniyle Kavcıoğlu’ndan devralan Erkan, takımda ilk değişikliği yaptı.

GİZEM, UZUNER’İ GÖREVDEN ALDI

Ekonomi kulislerine düşen teze göre Erkan, Banka Bağlantılar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Gizem Uzuner’i görevden aldı. Uzuner’in kurumda kalıp kalmayacağı belli değil.

GİZEM UZUNER KİMDİR?

Gizem Uzuner, Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Lisans eğitiminin bir bölümünü Sofya’daki MT&M College’da okudu. Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finansal Ekonomi bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Amerika ve Yunanistan’da çeşitli şirketlerin finans departmanlarında çalıştı.

2022’DE MERKEZ BANKASI’NA ATAMA

Türkiye’de Gedik Yatırım Holding’in Kaldıraçlı Süreçler Departmanında ve Destek Menkul Değerler’in araştırma departmanında çalıştı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun yetkilendirmesine sahip Türev Araçlar ve İleri Düzey lisanslarına sahiptir. Kariyerine 2015 yılında ekibe katıldığı Bloomberg HT’de Araştırma Müdürü olarak devam etti. 2022 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Bağlantılar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak atandı.

haber-kesan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu