Haber

İmamoğlu: “Türk yargısına bu kadar zarar veren bir anlayıştan gerçeği beklemek hayal olur”

Haber: OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Başsavcılığın hapis cezası ve siyaset yasağıyla ilgili olarak istinaf mahkemesine başvurduğu, var olmayan bir maddeden ceza aldığı ve hesabın yanlış yapıldığı haberine ilişkin, “Bir USB’deki fikrini bir bilgisayara aktarmanın yanında. Eksikleri ve hataları çok olan bir insandan bahsediyoruz. Onun için bu saatten sonra bu kadar yanlış yapan, hukuka bu kadar zarar veren yüce Türk yargısına bu kadar zarar veren bir anlayıştan gerçeği beklemek hayal olur” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Şişli’de düzenlenen Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi Temel Atma Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’nun hapis ve siyaset yasağına ilişkin soru ve yanıtları şöyle:

Hakkındaki hapis ve siyaset yasağına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı temyiz başvurusunda bulundu. Kararın usule ve hukuka aykırı hususlar içermesi nedeniyle bozulmasını istedi. Size verilen ceza TCK’da olmayan bir madde üzerinden verilmiş ve yanlış hesap yapılmış. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

“HUKUK, VİCDAN VE ETİK ADINA SÖYLENECEK SÖZ YOK”

İmamoğlu: Nereden yanlış başlıyoruz? O yüzden o yanlışlara söylenecek söz yok, hukukun, vicdanın, hatta ahlakın adı bile yok. Sayın savcının itiraza ilişkin verdiği dilekçenin üst mahkemeye sunulmasından, mahkeme sürecinde ortaya koyduğu görüşünü aktarmasına kadar birçok eksikleri ve hataları olan bir insandan bahsediyoruz. henüz görüşler oluşmadan önce bir USB aracılığıyla bir bilgisayara aktardı. Onun için bu kadar hata yapan, hukuka zarar veren aziz Türk yargısına bu kadar zarar veren bir anlayıştan, bu saatten sonra ondan doğruyu beklemek hayal olur. Ama dün de söylediğim gibi bu İstanbul’un Belediye Başkanı olarak bu ülkeye ve millete hizmet etmeye kararlı bir insan olarak bu hataları yapan savcıların, hakimlerin dahi çocuklarına, evlatlarına hizmet edeceğim ve onlara güzel hizmetler sunacağım. ne diyelim Hayır ve kolaylıklar milletimizle olsun, adalet herkese lazım.

İSTANBUL ONLAR İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP: Dünden beri basında pek çok şey görüyorum. Mahkeme heyeti ile ilgili çok enteresan bir durum var. Ama bunlar ülkemizde ilk kez olmuyor. Bugün amaçlarının daha büyük olduğunu anlıyorum. İstanbul onlar için büyük bir kayıp. Ama biz işimize odaklandık. Bundan sonra kendi eylemlerimize ve şanlı Türk yargısını hakkıyla temsil edecek olan hakimlere güvenmek ve bu büyük hatayı doğru bir kararla tersine çevirmelerini istiyoruz. Umarım bu duyguların gerçek olduğu bir ortamda önümüzdeki günlerde veya aylarda bir kararla karşılaşırım ki hakkın, hukukun ve adaletin karşılandığı bu kararı aldığım için şükranlarımı sunuyorum.

“HER AKŞAM RÜYALARINDA BİLE VAR OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”

AKP Küme Başkanvekili Hasret Güçlü bugün yaptığı açıklamada, ‘İBB Başkanı seçildiği günden beri Cumhurbaşkanımızla bağ kurmaya çalışıyor. Muhtemelen kıskanmıştır’ dedi. Kıskanç mısın?

İmamoğlu: Yani bu cümleyi kullanıyor olmaları bile bize kimin imrenildiğini gösteriyor? Öyle bir kıskançlığım yok. Keşke yapabilseydim. Keşke hem İstanbul’a yaptıklarına hem de Türkiye’ye yaptıklarına gıpta edebilseydim. Bak, bunu çok istiyorum. Ancak, korelasyonun gerçekte nasıl kurulduğundan bahsetmedim. Konuyu gündeme getiriyorlar ve gündeme getiriyorlar. Ne diyeyim, yani akıllarında bu dönüyor. Hatta her gün her gece rüyalarına girdiğimi düşünüyorum.

“DOĞRU ZAMANDA DOĞRU İTİRAZLAR YAPILACAK”

– Karara itiraz ettiniz mi?

İmamoğlu: Her şeyin bir zamanı var. Avukatlarımız takip ediyor. Doğru itirazlar gerçek zamanlı olarak yapılacaktır. Umarım temyiz süreci oradan da geri döner.

“O GÜN NE KADAR CESURDUM, BUGÜN DAHA CESURUM”

Aslında iki fotoğraf vardı. Hem 2019 seçimlerinden sonra hem de dün. İki Saraçhane fotoğrafı arasındaki fark nedir?

İmamoğlu: Vallahi, o gün ne kadar kararlıysam bugün de o kadar kararlıyım. O gün ne kadar cesursam bugün ondan daha cesurdum diyebilirim. O güne kadar gençtim, bugün çok gencim, yolumuza devam ediyoruz. Arkamızda daha kararlı bir millet olduğunun da bilincindeyiz.”

Siyaset yasağı gelirse ne yapmayı düşünüyorsunuz?

İmamoğlu:Milletimize hizmete devam, daha gidecek çok yolumuz var.

“İŞİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ, BIRAKIN İÇİŞLERİ BAKANI SAVRULA DURLA BIRAKALIM”

İçişleri Bakanı’ndan açıklama geldi. ‘Yargıya saygı duyulmalı’ Daha fazla süreç içeren bir durum. Süreci etkilemeye çalışıyorlar. Bunlardan birini yapsaydık onu çarmıha gererlerdi. Buna Bizans oyunu denir’ dedi.

İmamoğlu: Dün bir arkadaşın gönderisinden gördüm sanırım. Aynı konuşmada çöpleri dahi toplayamadığı yönünde açıklamalarda bulundu. Yani büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin çöp topladığını İçişleri Bakanı bile bilmiyor. İçişleri Bakanlığı’na başlarken bu bahislerde tek bir tüzük kitabı okumadığını zaten belirtmişti. Hala okumamak için okumaya devam ediyor. Bırak gitsin, biz işimize bakarız. Kalan bu üç beş ayda işini hakkıyla yapmaya çalışsın.

“Ayrıca AK PARTİ’den de MHP’den de siyasetçiler var, BENİ ARAYARAK DURUMUNU BİLDİRİYORLAR”

Aynı zamanda AKP ve MHP de ‘Onaylanmamış bir kararla mağduriyet yaratıyorlar’ değerlendirmesinde bulunuyor.

İmamoğlu: Neden fikirlerini söylemiyorlar? O yüzden pek katılaşmamış olsalar bile onları üzen bir taraf varsa neden yorum yapmıyorlar? Bunu yapan cesur insanlar var. buradan teşekkür ederim Her iki siyasi parti içinde hem AK Parti’den hem de MHP’den beni arayıp üzüntülerini dile getiren siyasetçiler var. Geçmişte çok değerli görevlerde bulunmuş, basına ve sosyal medyaya açıklamalarda bulunan kişiler var. Bunu söylemek yerine yetkili kurullardan ne düşündüklerini söylesinler. Mesela hak ettik mi? Biz bu cezayı hak etmedik mi? Acaba bu soruyu onlara sormalı mıyım? Ona bir cevap versinler. Bundan sonra bu yorumlara cevap vereceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu