Ekonomi

Sakarya gazı için ikinci sözleşme tamamlandı

Kerim ÜLKER

Bu anlaşmadan iki yıl sonra bu kez İngiliz Subsea 7, Fransız Schlumberger ve İtalyan Saipem ile bir anlaşmayı tamamladı. Sözleşme yeniden 750 milyon $ olarak belirlendi. Avrupalı ​​şirketler ile TPAO’nun oluşturduğu konsorsiyumun ortasında imzalanan anlaşma ile Karadeniz’de Sakarya sahasının geliştirilmesinin ikinci fazı tamamlandı.

İngiliz şirketin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, sözleşme, mühendislik, tedarik, inşaat ve suram (EPCI) sözleşmesinin entegre proje kapsamı, deniz altı üretim sistemleri (SPS), deniz altı hub’ları ve akış sınırları (SURF) dahil olmak üzere yer altı çözümlerini kapsayacak. ). Resmi sitesinden açıklama yapan Subsea7, yaklaşık 37 kilometrelik saha içi akış hattı içeriyor. Açık deniz operasyonlarının 2025’in 2. çeyreğinin ortasında ve 2025’in 3. çeyreğinin ortasında gerçekleşmesi planlanıyor.

İkinci aşama başlıyor

Şirketin Afrika, Orta Doğu ve Hazar Bölgesi Başkan Yardımcısı Franck Louvety, “Subsea7, OneSubsea® ve Türkiye Petrolleri’nin yakın işbirliği sayesinde Sakarya 1. Aşama’dan ilk gaz keşiften sadece 30 ay sonra teslim edildi. Subsea7, bu ilişkiyi Faz 2 için genişletmeyi ve Türkiye’deki enerji endüstrisinin gelişimine katkımızı sürdürmeyi dört gözle bekliyor.” Denizaltı enerji projelerine mühendislik hizmeti veren Fransız Schlumberger ve İngiliz Subsea 7 konsorsiyumu tarafından 2021 yılında imzalanan Sakarya doğalgaz sahasının geliştirilmesi projesi de benzer şekilde 750 milyon dolara alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu