Haber

Türkiye’ye anlamlı destek: Bir ülke daha milli yas ilan etti!

Türkiye, 6 Şubat 2023 “yüzyılın felaketi” Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 olarak nitelendirilebilecek depremlerle karşı karşıya kalan depremler, 10 ilde yıkıma neden oldu. Binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.

Türkiye, felaketin ardından yaralarını sarmak için kıyasıya bir mücadele örneği sergilerken, dünya tek yürek oldu.

60’tan fazla ülke arama kurtarma çalışmaları için yardım talebinde bulundu. Uçaklar birbiri ardına havalandı, sahra hastaneleri kuruldu.

Balkanlar da Türkiye’ye kenetlendi. Kosova, Makedonya, Bosna Hersek seferber oldu. Arnavutluk’ta ulusal yas ilan edildi.

ARNAVUTLUK’TAN MADDE DESTEĞİ

Arnavutluk’tan Türkiye’ye önemli takviye geldi. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 13 Şubat Salı gününü ulusal yas ilan etti.

“BENZER FELAKET ARNAVUTLUK’A SALDIRI OLDUĞUNDA TÜRKLER BİZİMLE OLDU”

Başbakan Edi Rama’nın mesajında, “Arnavutluk hükümeti, 13 Şubat Pazartesi gününün Türkiye-Suriye sınırını vuran büyük depremin kurbanları için ulusal yas günü olmasına karar verdi. Benzeri bir depremde yanımızda olan dostumuz Türkiye ile dayanışma içindeyiz. felaket bir süre önce Arnavutluk’u vurdu.”açıklamalarda bulundu.

30 KİŞİLİK KURTARMA EKİBİ

Rama ayrıca Pazartesi günü devlet kurumlarında bayrakların yarıya indirileceğini söyledi. Türkiye’deki deprem felaketinin ardından Arnavutluk hükümeti 30 kişilik bir kurtarma ekibi gönderdi.

Bangladeş, KKTC ve Kosova da deprem felaketlerinin ardından ulusal yas ilan etti.

haber-derecik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu