Haber

Kaş’ta Deniz Çayırlarını Korumak İçin Ekolojik Şamandıralar Yerleştirildi

Antalya’nın Kaş ilçesinde, teknelerin demirlemesi nedeniyle zarar gören deniz çayırlarını korumak amacıyla kıyı şeridinde ve açıkta 10 noktaya 100 adet ekolojik şamandıra yerleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye ve Tarım İlçe Müdürlüğü işbirliğinde, Kaş Kaymakamlığı ve HSBC Bankası’nın mali desteğiyle “Akdeniz’e Nefes” projesi başlatıldı.

Proje kapsamında tekne demirlemeleri nedeniyle dip yapısının zarar görmesi sonucu zarar gören deniz çayırlarının korunması, deniz suyu kirliliğinin azaltılması, ekolojik ve ekonomik kayıpların önlenmesi amacıyla çalışmalar yürütüldü.

Uzun süren bilimsel izleme çalışmaları ve teknik değerlendirmelerin ardından Limanağzı, Çukurbağ Yarımadası ve Beş Adalar bölgesinde 10 noktaya 100 ekolojik şamandıra yerleştirildi.

Projenin basın toplantısında konuşan Kaş Belediye Başkanı Keyifli Ulutaş, bu projenin özellikle deniz yatağı popülasyonunun artması ve biyolojik çeşitliliğin devamı ve sürdürülebilirliği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Doğayı korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak gerektiğini belirten Ulutaş, “10 yıl önce burada denize 10 tonoz ve şamandıra bırakılmıştı. Şimdi 100 tonozun olması sevindirici. Limanağzı, Çukurbağ Yarımadası ve Beş Adalar mevkilerinde ise şamandıralar bırakıldı. Şamandıra sistemiyle gelen tekneler daha konforlu oluyor.” “Kolayca bağlanabilir, deniz çayırlarına ve biyolojik hayata hiçbir zararı olmaz. Kaş’ın tüm kıyı şeridinde ve sahilinde bu şekilde çalışmalar yapabiliriz.” dedi.

WWF Türkiye Yönetim Kurulu Lideri Nafiz Karadere, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 20 yılı aşkın süredir çalıştıklarını belirtti.

Projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Karadere, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla hediye ettiğimiz 100 şamandıra, bilimin, aklın, yerel değerlerin, doğa korumanın, yerel ekonominin, ulusal ve uluslararası emeğin ortak ürünüdür. Her zaman söylediğimiz gibi denizlerimizi korumak birlikte mümkün.” .” söz konusu.

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı, iklim krizini önlemek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, şamandıra sisteminin deniz çayırlarına, deniz çayırlarının ise Akdeniz’e nefes olacağını kaydetti.

pazarcikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu