Haber

Türkiye’nin gücü ‘Karadeniz gazının keşif hikayesi ilk kez TRT’de

710 milyar metreküp doğal gaz rezervi ve sadece iki buçuk yılda tamamlanan dev doğalgaz tesisi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan “Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni” karaya taşınacaktır. İktidarda dışa bağımlılığı sona erdirecek büyük doğal gaz rezervinin keşfi ve ülkenin ilk doğal gaz işleme tesisi olan TRT Belgesel’in yeni üretiminin kuruluş hikayesi “Türkiye’nin Enerjisi Karadeniz Gazı”Belgeseliyle açılış töreninin ardından ilk kez TRT ekranlarında izleyici ile buluşacak.

710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervi şebekeye verilecek

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından yürütülen Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi kapsamında, Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin 2020-2022 döneminde şebekeye kazandırılması çalışmaları, sona ermek. Karada 8 bini, denizde 2 bini aşkın işçinin çalıştığı projenin ilk etabında üretilen doğalgaz bugün düzenlenen törenle karaya verilecek. Filyos’un 165 kilometre kuzeyinde, 2.200 metre deniz derinliğinde kurulan Deniz Dibi Üretim Tesisi ve Sakarya Gaz Sahası Kara Tesisi, bu iki üniteyi karada ve denizde birbirine bağlayan deniz dibi kordonu, bağlantı ve boru hatları. Uzaktan kumanda tekniği ile insansız üretim yapmak üzere tasarlanan Deniz Dibi Üretim Tesisi, 22 bin kilometrekarelik alana yayılmış 10 kuyudan çıkarılan doğalgazı toplayarak karaya gönderecek.

Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtaracak büyük doğalgaz keşfinin ve ülkenin ilk doğal gaz işleme tesisinin hikayesi. “Türkiye’nin Enerjisi Karadeniz Gazı”Belgesel bu akşam saat 23.00’de TRT 1, TRT Belgesel, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT Kürdi ekranlarında eş zamanlı olarak yayınlanacak.

gulsehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu